Jak latać tanimi liniami

SAMSUNG

W dobie rozwoju tanich linii lotniczych, świat się skurczył. Nawet jeśli będziemy zmuszeni lecieć z przesiadką, to warto. Jest niestety jeden dodatni minus latania low cost’ami. Ciągle w dużej mierze operują z małych lotnisk, oddalonych od głównych ośrodków nawet o 100km. Oznacza to dodatkowe koszty przejazdu oraz stratę czasu na kolejne dojazdy. ALE można to też wykorzystać, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy fanami dużych skupisk ludzkich, plaż a’la wersja nadbałtycka w jedyny słoneczny dzień lata lub też jeśli po prostu mamy ograniczony budżet i nie chcemy przepłacać w dużych ośrodkach. Z doświadczenia wiem, że nie warto pchać się tam, gdzie wszyscy, bo wcale nie wpływa to pozytywnie na urlopowy nastrój. Poniżej tanie latanie w pigułce.

Kiedy kupić bilet?
Odpowiedź jest prosta: jak najwcześniej. Jeżeli wiemy, gdzie chcemy polecieć, czekamy cierpliwie na ogłoszenie planu lotów na okres letni i od razu bookujemy. Ważne zwłaszcza w sezonie letnim, ponieważ wtedy ceny są zazwyczaj kilkakrotnie wyższe niż zimą. I tyczy się to dosłownie wszystkich przewoźników. A co, jeśli nie wiemy gdzie polecieć, albo zwlekaliśmy do ostatniej chwili z zakupem biletu? Jeśli masz możliwość wzięcia urlopu w listopadzie, zrób to. Warto poczekać. Za całkiem przyzwoite pieniądze możesz spędzić wakacje na słonecznej plaży na południu Włoch, Hiszpanii czy Portugalii, a jeśli masz nieco więcej funduszy, czekają na Ciebie wiecznie ciepłe Wyspy Kanaryjskie, które właśnie w okresie późnojesiennym są najbardziej przyjazne pogodowo. Jeśli niestety obudziłeś się w ostatniej chwili, to płać i płacz. Rzadko kiedy zdarzają się super okazje. Nie w tanich liniach lotniczych, kiedy okres letni jest dla nich okresem żniw i mają pełne obłożenie. Brutalne, ale prawdziwe.
A teraz konkrety: jakie są ceny?
W okresie promocji możemy kupić bilety za bezcen. Uważam, że jeżeli uda nam się zmieścić w 200 zł za bilety w obie strony, to jest to bardzo tanio.
W sezonie  cena biletu, w zależności od tego, gdzie lecimy, waha się, od 100 € w jedną stronę. W tym przypadku radziłabym już sprawdzić ceny w regularnych liniach lotniczych.

Prawidłowe pakowanie płynów w bagażu podręcznym

Prawidłowe pakowanie płynów w bagażu podręcznym

Jak się spakować?
To jest klucz do bezstresu. Jeżeli nie będziemy przestrzegać restrykcji przewoźnika, przyjdzie nam za to surowo zapłacić na lotnisku. Dlatego REGULAMIN PRZEWOZU jest po to, żeby go przeczytać. Tanie linie lotnicze nie znają litości i jeśli go nie przestrzegasz, na nic się zdadzą późniejsze prośby i groźby. Nie raz się o tym przekonałam, nawet jeśli leciałam na bilecie pracowniczym.
Jak to wygląda w praktyce? Zacznę od Wizzair. Na pokład (bez opłat) możemy wziąć plecak/torebkę. Za 10€ dopłaty możemy wziąć małą walizkę podróżną. A za 15€ możemy nadać torbę o wadze do 32kg na cargo. Wybór należy do Ciebie. W Ryanair jest to już sprawa nieco bardziej skomplikowana. Od niedawna dopuszczalnie można wziąć na pokład walizkę o wadze do 10kg oraz małą torebkę lub torbę na laptopa. W praktyce na pokład wjeżdża pierwsze 100 walizek, reszta jest brana do cargo, a po locie powinna być do odbioru przy przednich schodach samolotu. Wiem, że zdarzało się na początku, że te walizki wędrowały razem z walizkami nadanymi na pas transmisyjny. W każdym razie nie ponosimy z tego tytułu żadnych opłat. Jeśli chodzi o bagaż nadany na cargo to opcje są dwie 15kg i ewentualnie druga walizka max 20kg. Ceny tutaj.
Wszelkie szczegóły dotyczące warunków podróżowania znajdziesz poniżej:
Wizzair
Ryanair

Oraz lista przedmiotów zabronionych na pokładzie samolotu.

Bagaż podręczny Wizzair

Bagaż podręczny Wizzair

Check-in
Zasada jest prosta: na stronie przewoźnika robimy check-in online i drukujemy karty pokładowe. Jeśli ich ze sobą nie weźmiemy, czekają nas kolejne opłaty na lotnisku. Jeżeli nie mamy żadnego bagażu do nadania do luku bagażowego, na lotnisku podążamy od razu do kontroli bezpieczeństwa. Jeżeli mamy bagaż do nadania, najpierw oczywiście udajemy się do odpowiedniego stanowiska odprawy. Informacje o nich są zawsze wyświetlane na ekranach. Jeżeli nie ma jeszcze wyznaczonych stanowisk, cierpliwie czekamy i nie męczymy pytaniami pracowników lotniska. Jeżeli informacja nie jest jeszcze wyświetlona na monitorze, to

Rozmiar bagażu w Ryanair

Rozmiar bagażu w Ryanair

oni też nie są w jej posiadaniu.

Dojazdy i noclegi.
Przede wszystkim musimy dopilnować, żeby przyjechać odpowiednio wcześnie na lotnisko. Minimum to dwie godziny przed odlotem. Tanie linie zazwyczaj nie czekają na spóźnialskich, więc jeśli należysz do grupy „już mnie wołają do samolotu, ale jeszcze skoczę na szybkie zakupy w strefie bezcłowej”, radzę biec do bramki.
Na lotnisko najlepiej dojechać oczywiście autem, ale każde posiada połączenie autobusowe, dlatego warto wcześniej sprawdzić, o której godzinie będzie to najdogodniejsze. Ceny zazwyczaj nie są wysokie  (z punktu widzenia autochtona), często także im wcześniej zarezerwujemy bilet, tym mniej zapłacimy, dlatego najlepiej jest rozwiązać kwestię wszelkich busów zaraz po zakupieniu biletu lotniczego. To samo tyczy się rezerwacji noclegowych. Warto zajrzeć na oferty umieszczone na stronie linii lotniczej. Często można na nich znaleźć fajne noclegi w przystępnej cenie. Rzecz ostatnia to wynajem auta. Linie lotnicze mają podpisane umowy z niektórymi firmami, dlatego warto zachować bilet, żeby otrzymać zniżkę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.