København

Poznajesz tego pana? H. Ch. Andersen we własnej osobie
H. Ch. Andersen we własnej osobie

Kolejny dzień minął mi pod znakiem Kopenhaga. Z początku planowałam wyjazd na duńską wieś, ale ostatecznie zdecydowaliśmy sie na stolicę. W sumie nie żaluję wyboru, bo przynajmniej już z grubsza wiem, jak się poruszać środkami transportu. Poza tym pogoda była fantastyczna. Słonecznie i cieplutko, w sam raz żeby przez pół dnia szwędać się po zakamarkach Kopenhagi.

Jestem pod wielkim wrażeniem tutejszych ludzi. Wszyscy są mili, zadowloeni z życia, mają bzika na punkcie sportu – zwłaszcza rowerów, które są dosłownie wszędzie, i generalnie widać, że dobrze się ludziom powodzi mimo 50% podatków. Generalnie to im dłużej jestem w tym kraju (jak narazie drugi dzień) to coraz bardziej mi się tu podoba.

Pałac Chrystiana VII
Pałac Chrystiana VII

Ale wracając do mojej dzisiejszej wycieczki… Co widziałam? Trudno powiedzieć, bo tak naparwdę pierwszy wypad to było bardziej rozeznanie terenu, niż jakieś poważne zwiedzanie. Ale z tego co udało mi się wydedukować to widziałam:

Marmorkirken
Marmorkirken

-dzielnica Christianshavn, położona nad malowniczym kanałem z równie malowniczymi kamieniczkami wzdłuż
Ratusz, robi wrażenie – czerwona cegła ze złotem
Amalienborg, Pałac Chrystiana VII – znaleźliśmy go całkiem przez przypadek, ale zdecydowanie najpiękniesze miejsce, jakie dziś udało nam się odwiedzić. A po drugiej stronie placu pałacowego – Marmorkirken, czyli kościół marmurowy. W środku nie byłam, ale z zewnątrz prawdziwe monumentalne cudeńko.Mam w planach to nadrobić, pod warunkiem, że nie będę musiała płacić ciężkich pieniędzy za wejście.

Jak widać narazie zwiedziłam całkiem niewiele. Na tygodniu postaram się zwiedzić więcej. Na tepecie jest muzeum Carlsberga oraz wyjazd do Szwecji 🙂 Już nie mogę się doczekać.

2 Komentarze

  • Agniecha on 21/09/2009 at 20:04

  ma się rozumieć psze pana 😛
  jeszcze nie wiem kiedy tam się wybiorę, nawet nie wiem gdzie to jest, ale myślę, że metodą prób i błędów jakoś znajdę.

  • Ender on 20/09/2009 at 22:32

  Z muzeum Carlsberga ma być obowiązkowo pełna fotograficzna dokumentacja, a jak się da to i filmiki ;P

  Probably the best museum in the world ;P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.